Ana Sayfa / Home Page

Sekiz / Eight

  

 

  

  

Sekiz sayısı uğurlu ve kutsal (tanrısal) bir sayı olarak kabul edilir. Daima eşit parçalara bölünen adalet, eşitlik ve denge sayısıdır. 

  

Spiritüel bağlamda sekiz sayısı inisiye olanın hedefidir, çünkü yedi aşama katedilmiş ya da yeni cennet (gök) aşılmıştır. Bu nedenle iyileşmeyi ve yenilenmeyi temsil eder. Yeniden değerlendirme sayısıdır. 

  

Sekizgenin karenin daireye dönüşmesinin bir aşaması olması nedeniyle dünyasal olan ile tanrısal olan arasındaki bağlantının başlayışını temsil eder. 

  

Sekiz sayısı aynı zamanda sonsuzluk işareti ile de ilişkilendirilir ki bu işaret de dünyasal olanla tanrısal olan (yeryüzü ile gökyüzü - aşağısı ile yukarısı) arasındaki daimi alışverişin, değiş tokuşun simgesidir.
                    

Sekiz sayısına dair bir başka yazı için tıklayın...

       

© Güneş İlhan, 02.12.2012, İstanbul

    

       

 

  

Eight is an auspicious and divine number. It is the number of justice, equality and balance that is always divided into equal parts. 

             

Spiritually eight is the goal of the initiate, having passed through the seven stages or heavens. In this context eight symbolizes the healing and regeneration. It is the number of reevaluation.

     

Octagon is the beginning of the transformation of the square into the circle, thus it symbolizes the beginning of the connection between the earthly and divine. 

             

Eight is also associated with infinity sign (lemniscate) which is the symbol of the eternal exchange between above and below.

 

© Güneş İlhan, 02.12.2012, İstanbul

 

 

 

  

 

       

sembolizm@gmail.com

  

© 2012-2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

 

Site Meter