Ana Sayfa / Home Page

Prometheus

İnsanın Yaratılışı / Creation of Man

  

   

    

  

Prometheus, Hesiodos'a göre İapetos'la ve Klymene'nin oğlu ve Atlas, Menoitios ve Epimetheus'un kardeşidir.

 

Olympos Tanrıları'nın kuvvet ve kudretine karşılık, Prometheus'da kurnazlık ve zeka vardır. Titanların isyanları sırasında tarafsızlığını korumuş ve başkaldırmamış bir Titan oğlu olarak Zeus'un gözüne girmeyi başarmıştır. Zeus onu Olympos'daki ölümsüzlerin arasına alır. Oysa o Zeus ve diğerlerine karşı kin beslemektedir. Dedelerinin öcünü almak için, kendi gözyaşıyla yoğurduğu balçıktan ilk insanı yaratır. Sonra onun acizliğine acıyarak, Hephahistos (Ateş Tanrısı) alevler saçan ocağından bir kıvılcım çalar ve insanlara armağan eder. Athena da insana akıl bahşeder. 

                  

Bundan dolayı Tanrı Zeus tarafından Kafkas Dağında zincire vurulur ve Prometheus Desmotes (zincire vurulmuş Prometheus) adıyla anılır. Tanrılarca görevlendirilen bir kartal (bazen akbabayla karıştırılır) sürekli olarak, her gece Prometheus'un yeniden oluşan karaciğerini kemirir. Onu Kafkas dağının tepesindeki bu işkenceden Zeus'un oğlu yarı tanrı, ölümlü Herakles kurtarır. Prometheus; "Zeus tahtından düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur" der, böylelikle insanlığa özgürlüğün yolunu göstermiş olur. Bu arada Zeus, kendisini hiçe sayan insanlara da bir ders vermek için, Hephaistos'a su ve balçıktan ilk bakirenin heykelini yaptırır ve kalbine ruh yerine Prometheus'un ateşi çaldığı yerden aldığı bir kıvılcımı koyar ve ona Pandora ismini verir. Onu insanlara yollarken eline verdiği kutuda ise tüm kötülük ve ızdıraplar vardır. Zeus böylece insanlardan da intikamını alır. 

          

Prometheus'un zincire vurulmasındaki asıl neden Zeus'un ondan korkuyor olmasıdır. Geleceği görme yetisi olan bir titan'dır ve bu yetisini kullanarak Zeus'un Kronos'u tahttan indirmesine yardımcı olmuştur. Gelecekte de Prometheus'un bu özelliğini kendisinin tahttan düşürülmesi için de kullanacağından korkan Zeus, Prometheus'un ateşi (bilgiyi) çalarak insanlara vermesi ile ondan kurtulmak için gerekli fırsatı elde etmiştir. Bu işkence 30000 yıl sürmek üzere planlanmıştır, fakat Herakles'in onu serbest bırakmasıyla Prometheus kendisinin karaciğerini her gün yiyen kartalı bulur ve öç olarak Zeus'un Prometheus'u cezalandırmakla görevlendirdiği kartalın karaciğerini yer. Zeus bu şekilde cezasını sonlandıran Prometheus'u affeder ve tekrar ölümsüzler arasına alır.

    

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Prometheus  

 

Güneş İlhan, 19.06.2013, İstanbul

   

  

  

 

The Prometheus myth first appeared in Hesiod's Theogony. He was a son of the Titan Iapetus by Clymene, one of the Oceanids. He was brother to Menoetius, Atlas, and Epimetheus. In the Theogony, Hesiod introduces Prometheus as a lowly challenger to Zeus's omniscience and omnipotence

 

Prometheus and Epimetheus were spared imprisonment in Tatarus because they had not fought with their fellow Titans during the war with the Olympians. They were given the task of creating man. Prometheus shaped man out of mud, and Athena breathed life into his clay figure.

   

Prometheus had assigned Epimetheus the task of giving the creatures of the earth their various qualities, such as swiftness, cunning, strength, fur, wings. Unfortunately, by the time he got to man Epimetheus had given all the good qualities out and there were none left for man. So Prometheus decided to make man stand upright as the gods did and to give them fire.

              

Prometheus loved man more than the Olympians, who had banished most of his family to Tartarus. So when Zeus decreed that man must present a portion of each animal they sacrificed to the gods Prometheus decided to trick Zeus. He created two piles, one with the bones wrapped in juicy fat, the other with the good meat hidden in the hide. He then bade Zeus to pick. Zeus picked the bones. Since he had given his word Zeus had to accept that as his share for future sacrifices. In his anger over the trick he took fire away from man. However, Prometheus lit a torch from the sun and brought it back again to man. Zeus was enraged that man again had fire. He decided to inflict a terrible punishment on both man and Prometheus.

        

To punish man, Zeus had Hephaestus create a mortal of stunning beauty. The gods gave the mortal many gifts of wealth. He then had Hermes give the mortal a deceptive heart and a lying tongue. This creation was Pandora, the first woman. A final gift was a jar which Pandora was forbidden to open. Thus completed Zeus sent Pandora down to Epimetheus who was staying amongst the men.

Prometheus had warned Epimetheus not to accept gifts from Zeus but, Pandora's beauty was too great and he allowed her to stay. Eventually, Pandora's curiosity about the jar she was forbidden to open became to great. She opened the jar and out flew all manor of evils, sorrows, plagues, and misfortunes. However, the bottom of the jar held one good thing - hope.

        

Zeus was angry at Prometheus for three things: being tricked on sacrificed, stealing fire for man, and for refusing to tell Zeus which of Zeus's children would dethrone him. Zeus had his servants, Force and Violence, seize Prometheus, take him to the Caucasus Mountains, and chain him to a rock with unbreakable adamanite chains. Here he was tormented day and night by a giant eagle tearing at his liver. Zeus gave Prometheus two ways out of this torment. He could tell Zeus who the mother of the child that would dethrone him was. Or meet two conditions: First, that an immortal must volunteer to die for Prometheus. Second, that a mortal must kill the eagle and unchain him. Eventually, Chiron the Centaur agreed to die for him and Heracles killed the eagle and unbound him.

    

Cited from: http://edweb.sdsu.edu/people/bdodge/scaffold/gg/creationMan.html
   

  

Güneş İlhan,19.06.2013, İstanbul

  

    

       

sembolizm@gmail.com

  

© 2012-2017, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.