Ana Sayfa / Home Page

Onbir / Eleven

  

 

 

 

11 sayısınının sembolizmdeki tanımlamaları arasında, hangi konuda olursa olsun aşırılık, taşkınlık, karışıklık, şiddet ve önyargılı hüküm verme vardır. 

 

Bu sayı potansiyel risk ve çatışmanın habercisidir. Bu aşırılık, bir yenilenme sürecinin başlangıcının olduğu kadar, 10 sayısının yıkılmasının ve çökmesinin, dolayısıyla evrende bir hata oluşmasının da habercisi olabilir. Evrende bir hata denmektedir, çünkü 11 sayısının, sembolü 10 sayısı olan evrenin sütunlarından birinde aşırı büyüme ve dengesizlik anlamına geldiği, bunun da kargaşa, hastalık, kanunların ihlali, uyuşmazlık ve isyan demek olduğu belirtilimektedir. 

 

11 sayısının yenilenmenin habercisi olan sembolizmi ise doğurganlığı, dolayısıyla dişil gücü, yaşamı döngüsünün yenilenişini ve yaşam gücünün aktarılışını simgeler.

 

© Güneş İlhan, 27.12.2012, İstanbul

    

       

 

 

The symbolism of number 11 is exaggeration, outburst, upheaval, violence and biased judgement. 

 

This number is the herald of potential risk and clash. This exaggeration can show the beginning of a renewal period or be the collapse and breakdown of number 10. If it is the latter then it means a fault in the universe. It is said as a fault in the universe because number eleven means overenlargement in one of the pillars of the universe that is symbolized by number 10 and this means an unbalance which causes transgression, disorder, disease, dispute and uprise. 

 

The symbolism of number 11 which depicts the renewal stands for the fertility, thus the feminine power, renewal of life cycle and transmission of the life force.

 

© Güneş İlhan, 27.12.2012, İstanbul

 

 

 

  

 

       

sembolizm@gmail.com

  

© 2012-2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

 

Site Meter