Ana Sayfa / Home Page

On / Ten

  

 

  

  

10 sayısı tamamlamayı, hem bitişi hem de başlangıcı temsil eder. Eski döngü biter, yeni bir döngü başlar. 1'e geri dönersin ama bu sefer 1'in yanında eski döngüyü tamamlamış olmanın sana sunduğu yeni olasılıklar (0) vardır: 10 -> 1 + 0. 1 yanında 0'ı, yani olasılıkları taşır.

 

Pisagor için en asli ve kutsal sayı olan 10 ilk dört sayının toplamıdır:1+2+3+4=10. Dört ile dünyevi olarak vücuda gelme yani tezahür tamamlanır, ortaya çıkma gerçekleşir, dolayısıyla 10 evrenin ve yaratılışın sayısıdır. Ellerimizdeki ve ayaklarımızdaki parmakların sayısıdır. 

 

Çoğu yaşam yolculuğu da içinde 10 sayısını barındırır. İnsanoğlu onuncu aya girdiğinde doğar. Truva onuncu yılda düşmüş, Odysseus evine onuncu yılda varmıştır. İlginçtir ki birçok tezahüre gebe olan Çanakkale savaşında galibiyet sürecinin başlaması ile tamamlanması arasında da 10 ay vardır.

 

On sayısına dair bir başka yazı için tıklayın...

 

© Güneş İlhan, 20.12.2012, İstanbul

    

       

 

  

10 symbolizes the completion, both ending and beginning. Old cycle ends, new cycle starts. You go back to 1, but this time 1 has the possibilities (0), gained from completing the previous cycle, besides it : 10 -> 1 + 0. 1 carries 0, the possibilities.

 

For Pythagoras, 10 was the perfect number and mystical symbol, because it is the total of first four numbers: 1+2+3+4=10. By number four manifestation is completed and for that reason 10 is the number of the universe and creation. 10 is the number of our fingers and toes in our hands and feet. 

 

Most life journeys have number 10 in themselves. A child is born within the tenth month. Troy has fallen in the tenth year and Odyyseus arrived home in the tenth after a journey of nine years. And it is interesting that in the battle of Gallipoli, which conceived many manifestations, the length of the period for to win the victory was 10 months.

 

© Güneş İlhan, 20.12.2012, İstanbul

 

 

 

  

 

       

sembolizm@gmail.com

  

© 2012-2017, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.