Ana Sayfa / Home Page

Europa

  

Europa ve Boğa görünümlü Zeus

Europa and the Bull

 Kunst-historiches Museum, Vienna, Austria

   

    

  

Europa, Fenike kralının boğa biçimine giren Zeus tarafından kaçırılan kızıdır. 

Fenike kralı Agenor’un ya da onun oğlu Phoiniks’in kızı olduğu söylenir. Avrupa kıtası adını ondan almıştır. 

  

Zeus görüp beğendiği Europa'ya ulaşmak için beyaz bir boğa kılığına girer. Europa'nın sahilde oynamasını fırsat bilerek kıza yaklaşır ve onu sırtına alır. Sonra yüzerek kızı Girit Adası'na kaçırır. Adaya vardıklarında Zeus gerçek görünümüne bürünür. 

  

Europa Zeus ile birleşmesi sonrası üç çocuk doğurur; Minos, Sarpedon, Rhadamanthys. Dolayısıyla Girit’in Minos hanedanı Zeus’a bağlanır. Europa daha sonra Girit kralı Asterion ile evlenmiştir ve Zeus’un çocuklarına Asterion babalık etmiş, daha sonra da krallığını Minos’a bırakmıştır. Europa,Thebai kralı Kadmos ile Kilikya’ya adını veren Kiliks’in kızkardeşidir.

    

  

© Güneş İlhan, 10.05.2013, İstanbul

   

  

  

 

In Greek mythology Europa was a Phoenician woman of high lineage, from whom the name of the continent Europe has ultimately been taken. According to the Iliad, she is the daughter of Phoenix, but according to the common tradition she is said to be the daughter of Agenor (father of Phoenix).

    

The mythographers tell that Zeus was enamored of Europa and decided to seduce or ravish her, the two being near-equivalent in Greek myth. He transformed himself into a tame white bull and mixed in with her father's herds. While Europa and her helpers were gathering flowers, she saw the bull, caressed his flanks, and eventually got onto his back. Zeus took that opportunity and ran to the sea and swam, with her on his back, to the island of Crete. He then revealed his true identity, and Europa became the first queen of Crete. 

 

Zeus gave her a necklace made by Hephaestus and three additional gifts: Talos, Laelaps and a javelin that never missed. Zeus later re-created the shape of the white bull in the stars, which is now known as the constellation Taurus. 

 

Some readers interpret as manifestations of this same bull the Cretan beast that was encountered by Heracles, the Marathonian Bull slain by Theseus (and that fathered the Minotaur). Roman mythology adopted the tale of the Raptus, also known as "The Abduction of Europa" and "The Seduction of Europa", substituting the god Jupiter for Zeus.
  

After arriving in Crete, Europa had three sons: Minos, Rhadamanthus, and Sarpedon, the three of whom became the three judges of the Underworld when they died In Crete she married Asterion also rendered Asterius. According to mythology, her children were fathered by Zeus.
  

Cited from: http://en.wikipedia.org/wiki/Europa_(mythology)
   

  

Güneş İlhan,10.05.2013, İstanbul

  

    

       

sembolizm@gmail.com

  

© 2012-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.