Ana Sayfa / Home Page

Mısır Mitolojisi / Egyptian Mythology

  

Edfu Tapınağı - Temple of Edfu

   

    

Edfu Tapınağı, Nil Nehri'nin batı kanadındaki Edfu şehrinde yer alan Antik Mısır dönemine ait tapınak bir tapınaltır. Mısır mitolojisindeki şahin başlı tanrı Horus'a ithafen inşa edilmiştir. Karnak Tapınağı'ndan sonraki en büyük ve günümüze kadar en iyi muhafaza edilmiş antik tapınaktır. Tapınağın inşasına M.Ö 237 yılında Ptolemy III zamanında başlanmıştır ve 2 yüzyıl sonra Ptolemy XII (Kleopatra’nın babası) döneminde M.Ö. 57 yılında tamamlanmıştır. İnşa edildiği dönemde Edfu Tapınağı'nın yanı sıra ayrıca Dendarah, Esna, Kom Ombo ve Philae gibi büyük tapınak ve mabetler de inşa edilmiştir. Tapınağın mimari olarak büyüklüğü ve gösterişli yapısı, o dönemde Mısır'ın içinde bulunduğu ekonomik durumu da ortaya koymaktadır. 

  

Kaynak: 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Edfu_Tapınağı

  

 

  

The Temple of Edfu is an ancient Egyptian temple located on the west bank of the Nile in the city of Edfu which was known in Greco-Roman times as Apollonopolis Magna, after the chief god Horus-Apollo. It is one of the best preserved temples in Egypt. The temple, dedicated to the falcon god Horus, was built in the Ptolemaic period between 237 and 57 BCE. The inscriptions on its walls provide important information on language, myth and religion during the Greco-Roman period in ancient Egypt. In particular, the Temple's inscribed building texts "provide details [both] of its construction, and also preserve information about the mythical interpretation of this and all other temples as the Island of Creation." There are also "important scenes and inscriptions of the Sacred Drama which related the age-old conflict between Horus and Seth."

  

Cited from:

http://en.wikipedia.org/wiki/Temple_of_Edfu

  

     

      

         

      

   

sembolizm@gmail.com

  

© 2012-2020, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.