Ana Sayfa / Home Page

Amaltheia (Amalthea)

  

The Nurture of Jupiter, by Nicolas Poussin,1636-1637
Dulwich Picture Gallery, England

      

    

  

 

Birçok efsaneye göre, Amaltheia Rheia'nın, çocuklannı doğar doğmaz yutan Kronos'tan kurtulup Girit'e kaçırdığı Zeus'a dadılık eden nymphanın adıdır. Amaltheia çocuğu İda dağındaki bir mağaraya götürmüş ve orada bir keçinin sütüyle beslemiş. Bu keçi Helios'tan dogma korkunç bir yaratıkmış, Titanlar ondan öylesine korkarlarmış ki Gaia onu Girit mağaralarında saklamak zorunda kalmış. Zeus sonradan bu keçinin postu ile Aigis kalkanını yapmış. 

 

Başka bir geleneğe göre Amaltheia asıl bu keçinin adıdır. Tanrı çocuk o kadar güçlüymüş ki sütninesinin bir boynuzunu kırmış ve bunu kendisine bakan nympha'lara verip içini diledikleri gibi doldurabileceklerini söylemiş. Böylece her türlü yemişle dolan boynuz "Bolluk Boynuzu" oluvermiş. 

 

Alıntı : Mitoloji Sözlüğü, Azra Erhat, Remzi Kitabevi

   

Gunes İlhan, 24.04.2015

   

  

AMALTHEIA was the she-goat (or, according to some, Nymph) nurse of the god Zeus who nourished him with her milk in a cave onMount Ida in Krete. When the god reached maturity he created his thunder-shield (aigis) from her hide and the "Horn of Plenty" (keras amaltheias or Cornucopia) from her crown. 

      

Amaltheia was placed amongst the stars as the constellation Capra--the group of stars surrounding Capella on the arm (ôlenê) of the Auriga the Charioteer. The goat on the arm no doubt represented the stormy aigis-shield of Zeus which in classical art was sometimes depicted slung across his arm. The rising of Capella marked the onset of stormy weather for the Greeks. Indeed, the word aigis denoted both "stormy weather" and "goat-skin," hence their close connection in myth.

 

Quoted from http://www.theoi.com/Ther/AixAmaltheia.html

 

Gunes İlhan, 24.04.2015

 

    

       

sembolizm@gmail.com

  

© 2015, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

 

Site Meter