Ana Sayfa / Home Page

Abgal (Apkallu) Yedi Bilge /Abgal (Apkallu) Seven Sages

 

 

             

Abgal, Sümer mitolojisinde Enki'ye (Akad’da Ea) Tufan’a kadar sırasıyla hizmet eden, yarı tanrı ve kralların danışmanı olan yedi büyük bilgeye verilen addır. Akad mitolojisinde Apkallu olarak adlandırılırlar. 

      

Abzu’nun tatlı sularından çıkmışlardır. İnsanoğlunun eğitmenleridirler. İnsanoğluna toprağı nasıl işleyeceğini ve nasıl medenileşeceğini öğretirler. Öğrettikleri şeyler arasında yazı yazmak, matematik, şehirler ve tapınaklar inşa etmek, yasaları yapmak, sınırlar çizmek, tohum ekmek ve ekinleri hasat etmek vardır. İlk insanlara dünyanın nasıl yaratıldığını da öğretmişlerdir. 

          

Çoğunlukla yarı balık yarı insan olarak tasvir edilmişlerdir ancak da Griffon başlı ve kanatlı insan olarak tasvirleri de vardır. Ellerinde kova ve tütsü taşırlar bunun amacı arınmadır. 

     

İsimleri sırasıyla Adapa (Uanna), Uan-dugga, En-me-duga, En-me-galanna, En-me-buluga, An-enlilda and Utu-abzu’dur. M.Ö. 3. yüzılda yaşamış tarihçi, din adamı ve astronom Berossus’a göre ise bu isimler Oannes, Annedotos, Euedokos, Eneugamos, Eneuboulos, Anementos ve Odakon’dur.
            

© Güneş İlhan, 17.03.2013, İstanbul
      

          


Abgal - The seven sages in Sumerian mythology sent to the earth by Enki at the beginning of time to give human beings the sacred 'me' (laws) of civilization. 

        

They were also known, by the Akkadians and Babylonians, as The Apkallu or the Apkallu Fish and are depicted with the body of a fish and the head of a man or with the torso of a fish and human arms, legs and head, sometimes with and sometimes without wings. 

       

In the Babylonian tradition, the Apkallu also appear as Griffins or simply as humans with wings. The Abgal carry a bucket and a cone of incense for purification purposes. By name, they were Adapa (the first man) Uan-dugga, En-me-duga, En-me-galanna, En-me-buluga, An-enlilda and Utu-abzu.

          
Cited from http://www.ancient.eu.com/ article/221/

In ancient Mesopotamian myth, it was believed that the gods created humankind to cultivate the soil and make sure that the gods - by means of sacrifice - would receive their meals. However, the first people did not really know how to do the job they were supposed to do, and therefore, the gods sent the Apkallū, the seven sages.

           
Cited from http://www.livius.org/ ap-ark/apkallu/apkallu.html

 

Güneş İlhan, 17.03.2013, İstanbul

          

         

 

          

   

sembolizm@gmail.com

  

© 2012-2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

 

Site Meter